ESKİŞEHİR YUNUS EMRE DEVLET HASTANESİ

ESKİŞEHİR İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
ESKİŞEHİR YUNUS EMRE DEVLET HASTANESİ

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM)

Güncelleme Tarihi: 09/11/2018

Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM)

On sekiz yaşını doldurmamış olan cinsel istismar mağduru çocukların adli (beyan, koruma kararları vb.) ve tıbbi (iç beden muayenesi, kemik yaşı tespiti, gebelik tespiti vb.) işlemlerinin ikincil örselenmelerini engellemek amacıyla tek seferde ve tek merkezde gerçekleştirilebilmesi için bu alanda teorik ve uygulamalı eğitim almış olan psikolog ve sosyal çalışmacı gibi meslek elemanları ile konsültan hekimlerin yirmi dört saat esası ile çocuk dostu bir ortamda hizmet verdiği çocuk izlem merkezimiz; Eskişehir Adliyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü gibi paydaş kurumlar ile hastanemiz merkez yerleşkesinde hizmet vermektedir.

Çocuk izlem merkezi, çocuğun maruz kaldığı cinsel istismar öyküsünü defalarca kez anlatmasının üzerinde oluşturabileceği ruhsal etki ve muhtemel travma, istismar öyküsünü birçok kez anlatması nedeniyle ilk aktardığı günden sonra verdiği bilgilerde olayla ilgili ayrıntıların farklılaşması ihtimalini üzere kurulmuştur. Gerekli durumlarda mağdur çocuk, çocuk izlem merkezinde kendileri için tahsis edilmiş banyolu ve iki yatak kapasiteli konaklama odasında yirmi dört saate kadar konaklayabilmektedir. Beyanı merkezimizde görevli olan psikolog ya da sosyal çalışmacı personel tarafından aynalı odada alınan mağdur çocuk hakkında gerekli durumlarda acil koruma kararı verilebilmekte; gerekli hallerde okul değişikliği ve ruh sağlığı muayenesi gibi çocuk yüksek yararı açısından gerekli görülen işlemler için yönlendirmeler yapılabilmektedir.

Eskişehir Çocuk İzlem Merkezi; yirmi dört saat esasına göre hizmet veren iki psikolog, bir sosyal çalışmacı ve bir aile ve sosyal politikalar il müdürlüğü temsilcisi ile faaliyetini sürdürmektedir. Cinsel istismar şüphesi ile adli mercilere yasal bildirimi yapılan olguların yönlendirilmesiyle süreç başlamakta olup diğer basamaklarda:

- Ön görüşme,
- BARO'dan müdafii avukat tayini,
- Adli görüşme,
- Aile görüşmesi,

Uygun görülmesi halinde: Ruh sağlığı muayenesi, adli muayene, kemik yaşı tespiti, gebelik tayini, cinsel yolla bulaşan hastalıkların tespiti, sosyal inceleme, okul değişikliği için paydaş kurumlarla iletişim vb. mevcuttur.


Türkiye genelinde yirmi sekiz il, otuz bir merkezde hizmet veren çocuk izlem merkezlerinden biri olan Eskişehir Çocuk İzlem Merkezi, Eskişehir ilçeleri olduğu gibi, çocuk izlem merkezi bulunmayan Bilecik ve Kütahya gibi çevre illerin ilçelerinden de talimat ile vaka kabulü yapmaktadır.